Relativita
Mark St. Germain
„Pán Bůh nehraje s vesmírem kostky“
„Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist“
„Nemůžeme ztrácet naději v lidstvo, když víme, že Mozart byl člověk“
„Fantazie je důležitější než vědění“
„Potřebujeme podstatně nový způsob myšlení, jestliže má lidstvo přežít“

(Albert Einstein)

Autor staví svůj příběh na dramatické spekulaci a fiktivním setkání Alberta Einsteina a jeho dospělé dcery Lieserl. Einsteinovi se skutečně předtím, než se oženil se svojí první ženou Milevou, v roce 1902 narodila dcera, která ale už v roce 1904 záhadně zmizela. Je to neprobádaná kapitola Einsteinova života. Nikdy se o ní nezmínil a nikdo neví, zda umřela nebo byla dána k adopci. Tento fakt vyšel najevo až v roce 1987 z objevené soukromé korespondence. Autor staví na spekulaci, že Einsteinova dcera žije a dospělá se mu ohlásí jako novinářka. Chce se ale hlavně dopátrat vysvětlení, proč ji otec opustil. Divák je s neobyčejným citem, erudovaným intelektem, humorem a vhledem do dobových konsekvencí vtažen do souboje „morálky“ a „geniality“. Do otázek zda „velký“ člověk rovná se „dobrý“ člověk. Jak jinak než, že hlavní postava Einsteina vše „relativizuje“.


Mark St. Germain je velmi uznávaný a mnohokrát oceněný americký prozaik, dramatik, filmový a televizní scénárista. Ve svém díle se nechává inspirovat literaturou faktu a soustředí se především na historické události a osobnosti. Vytváří jakési historické fikce a setkání postav, které v imaginárních strhujících dialozích s prvky dokumentárního dramatu vystaví detailní fresku své doby a všech konotací i souvislostí. V jeho dramatických textech ovšem nechybí sarkastický a suchý humor, nelítostná kritika i palčivé otázky s vykřičníky.
délka představení:
1 hodina 30 minut
česká premiéra:
9. 11. 2018
galerie
   
Ve smyčce
Matthew Lombardo
Dramatický text Looped napsal mladý, velmi talentovaný americký autor, režisér a vycházející hvězda současného amerického divadla, Matthew Lombardo na základě skutečné události. Inspiroval se autentickým studiovým zvukovým záznamem z léta roku 1965.
Stárnoucí hvězda londýnského West Endu (britský ekvivalent Broadwaye v New Yorku) i Paramount Pictures v USA 20. a 30. let minulého století, ale v té době již téměř zapomenutá americká herečka Tallulah Bankhead (31. 1. 1902 - 12. 12. 1968), proslulá svým nenapodobitelným chraplavým hlasem a zdrcujícím sarkasmem, libertinka a ikona nezávislých žen 20. století, představitelka bouřliváctví a svobodomyslnosti, ale známá také destruktivními alkoholovými, drogovými a sexuálními eskapádami, měla dokončit jednořádkovou repliku ke svému poslednímu filmu „Fanatic“. Dorazila ovšem do filmového studia v Los Angeles v takovém stavu (namol – looped), že osm hodin nahrávání této pětiminutové frekvence (smyčka - the loop) připomíná, za asistence mistra zvuku Dannyho Millera a zvukaře Steva, kteří jsou z toho, co se odehrává ve studiu takzvaně „na mašli“ (the loop), zběsilou jízdu na bizarní vykloubené horské dráze.

Hra je skvělou hereckou příležitostí pro všechny tři aktéry a dotýká se nenásilně i tématiky sexuální orientace a životních hodnot. Je napsána velmi břitkým sarkasmem a drtícími dialogy i tempem, neotřelou formou i strukturou s nečekaným závěrem. Její premiéra v roce 2010 slavila obrovský úspěch na Broadwayi v divadle Lyceum a Valerie Harper, která „Tallu“ ztvárnila, byla za tuto roli nominována na cenu Tony Award.

 
překlad
Jitka Sloupová
 
režie
Jakub Nvota
 
dramaturgie
Yvetta Srbová
 
hrají
 
délka představení:
1 hodina 30 minut
česká premiéra:
5. 4. 2019
galerie
   
Láska na pět let
Jason Robert Brown
“Stačí mi být jen jeho součástí?”

V současné době se pro naše divadlo překládá komorní, emocemi nabytý muzikál, ověnčený několika cenami a časopisem Times nominován na jednu z nejlepších produkcí roku 2001. Hra zachycuje příběh lásky trvající pět let, která musí neustále svádět boj s ambicemi a touhou po kariérním úspěchu.

“Chci mu dopřát co nejlepší zázemí, ale proč mám u toho pocit, že jsem připoutaná k zemi a nemůžu dopředu udělat ani krok?”

Jamie je mladý, nadějný spisovatel, který se zamiluje do neúspěšné herečky Cathy. Zatímco jemu se pohádkově daří, ona se stává spíš jen pouhou součástí jeho velkého světa a bojuje o své místo ve světě a posléze i v Jamieho životě.
Jejich příběh je z velké části vyprávěný písněmi, zatímco ty Cathyiny začínají na konci vztahu a vrací se zpátky v čase na počátek jejich lásky, Jamieho písně postupují od jejich seznámení kupředu až k jejich rozchodu.

“Neselžu jen proto, aby ses cítila líp, já to nevzdám jen kvůli tomu, že tobě se nedaří.”


Kolik na miskách vah váží láska a kolik úspěch? Je ten, kdo se zamiluje do sebe samého schopen lásky i k jinému člověku?
Sebeláska a sebeobětování jako téma jednoho z nejoslavovanějších amerických komorních muzikálů Příběh, který je velmi originální i vnitřní strukturou a vyprávěn v postavě Cathy
od konce a v postavě Jamieho chronologicky.

Jason Robert Brown (narozen 20. 6. 1970) je mladý americký dramatik, autor několika muzikálových libret a hudební skladatel. Je nostielem dvou nejprestižnějších divadelních cen Tony (oceněn byl za muzikály Parade a Madisonské mosty), čímž se zařadil mezi nejžádanější a nejrespektovanější autory muzikálů v celé Americe. Je jedním ze zakladatelů žánru “komorního muzikálu” ve světě. Muzikál “Last five years” hned po uvedení na Off-Broadwayi v roce 2002 získal dvě ceny Drama Desk Award za nejlepší hudbu a nejlepší libreto. Od té doby se muzikál hrál téměř po celé Americe, v roce 2013 se vrátil s velkým úspěchem zpátky na Broadway, kde se těšil nadšeným kritikám a divácké přízni. V roce 2014 připravil autor i filmovou adaptaci s Annou Kendrick a Jeremy Jordanem v hlavních rolích
a vyvezl svůj muzikál ve filmové verzi do celého světa. Filmový úspěch znamenal spoustu nových adaptací po celé Evropě a v Asii.
délka představení:
1 hodina 30 minut
premiéra:
15. 6. 2019
galerie