Divadlo v Řeznické nasadilo další úspěšnou hru americké dramatiky. Tentokrát se dostal ke slovu Matthew Lombardo se svou hrou Ve smyčce (Looped). Text přeložila Jitka Sloupová a nutno říct, že ve velmi silné dikci. Titul inscenace přímo vybízí k bulvárnímu uchopení černé senzace, zejména, když se na jevišti má představit zapomenutá herecká hvězda, představitelka svobodomyslnosti a přímočarosti, možná až nevyrovnanosti, ke které jistě přispívají její excesy alkoholové, drogové a sexuální…

Příznivci senzací by se jistě seběhli: „A nedala to, už je ve smyčce, tedy v oprátce, na konci sil, vyčerpaná a dobitá.“ V tom spočívá rafinovanost Matthewa Lombarda, protože zve diváky do nahrávacího studia, kde má zmíněná herečka natočit postsynchron filmové scény, tedy být ve smyčce zvukové stopy. Text s oběšením nemá nic společného.

Režisér Jakub Nvota velmi citlivě vede herce až k líté erupci tygra zavřeného v kleci, který v jakési smyčce chodí tři kroky vlevo a hned tři kroky na druhou stranu; a tak pořád dokola, než dostane žrádlo, dokud nemá nutkání k vyměšování. A přesně tak působí herečka Tallulah Bankhead, kterou hraje Nela Boudová. A pozor! Její výkon je hodný nominace na cenu Thálie za ženský herecký výkon. Přesně gradovaná arogance, silná dávka empatie, propad do alkoholového deliria, a paralelně úporná snaha odvést profesně kvalitní práci… Boudová skutečně působí jako šelma, která v nestřeženou chvíli zaútočí na slabé oběti. Cílí ovšem s otevřeným srdcem. Divák chápe, že její výbušné chování míří na komoru solidarity. Snaha pomoci druhému z ní přímo čiší.

Její protihráč, Danny Miller v podání Filipa Cíle je zpočátku naprosto vyrovnaný, loajální střihač, který se snaží zachránit situaci. Vede výbušnou a nekontrolovatelnou herečku k předepsanému výkonu, natočení nešťastné zvukové smyčky. Sám se ale postupně dostává do smyčky svého vnitřního rozpolcení. Divák je svědkem jeho telefonátu se ženou, která mu oznamuje, že nepřiletí. Obecenstvo se domnívá, že se jedná o manželku. Cíl má snubní prsten, který tyto domněnky potvrzuje. Tallulah ovšem odhaluje, že ve své niternosti miluje nebo miloval muže. Tematika sexuální orientace vybublává na povrch ve velmi distingované podobě a klade zároveň otázku - jaké jsou životní hodnoty dnešní generace? Danny Miller se divákům před očima postupně hroutí, Tallulah ho na jednu stranu obklopuje excentričností, ale v této výbušné bouři se mu snaží nabídnout očistu, vede ho k přiznání si vlastní pravdy; až na dřeň olupuje slupky společenské přetvářky.

Steve Zdeňka Velena je postavou, která děj posouvá, ilustruje, a podbarvuje. Bez ní se nelze obejít. Napětí zvyšuje např. komunikace Steva s Tallulah a Dannym v nahrávacím studiu přes mikrofon. Jeho vaření čaje je onen bouřkový barometr, pískot vařící vody signalizuje první úder blesku.

Inscenace Ve smyčce se řadí mezi skvostná komorní dramata v Divadle v Řeznické. Dokazuje ucelenou dramaturgii, kterou naplňují zkušené inscenační týmy a brilantní herecké výkony.

Matthew Lombardo: Ve smyčce
Překlad Jitka Sloupová; dramaturgie Yvetta Srbová; scéna Richard Maška; kostýmy Tereza Černá a režie Jakub Nvota. Hrají Nela Boudová, Filip Cíl a Zdeněk Velen. Premiéra 5. dubna 2019.